Rokytka ústí do Vltavy u Libeňského ostrova, u protipovodňových vrat. V blízkosti je vyznačena školní naučná stezka, která na 20ti zastávkách mapuje zajímavosti o Thomayerových sadech a Libni. Vydáme se proti proudu Rokytky. Míjíme budovu Löwitova mlýna. V Libni je Rokytka přemostěna prvním silničním betonovým mostem v Čechách postaveným v roce 1896. Tento most přes Zenklovu ulici je v seznamu technických památek Prahy a je památkově chráněn
První silniční betonový most v Čechách
Dále pokračujeme k silnici Čuprova, podejdeme ji podchodem. Dostaneme se k usedlosti Kolčavka, míjíme oblast Podvinný mlýn. Zde cesta vede po velmi pohodlné cestě, která je součástí cyklistické stezky Kolčavka-Freyova. Za komunikací Freyova vede cesta dále podél Rokytky až do Hloubětína.
U Kolčavky a Podvinného mlýna
Po přechodu komunikace Poděbradská mineme Kejřův mlýn. Rozsáhlý komplex chátrajících budov ztrácejících se v zeleni. Proti proudu Rokytky míříme k Hořejšímu rybníku.
Kejřův mlýn
Rokytka v další části velkým obloukem obtéká vrch Smetanka. Cesta ke Kyjskému rybníku se od Hořejšího rybníka dá zkrátit. Buď po značené cyklotrase č.1, která překonává silnici Průmyslová pomocí nadchodu. Nebo podél železniční trati lesíkem a dále kolem zahrádkářské kolonie.
Rokytka u Hloubětína a Hořejší rybník
Pokud se vydáme proti proudu Rokytky celým obloukem kolem vrchu Smetanka, dostaneme se do údolí, které je přemostěno silnicí Průmyslová. Zde je snad jediný úsek cesty, kdy kolem Rokytky nevede žádná pěšina ani cestička, v cestě stojí komplex skleníků. Vydáme-li se po levém břehu, cesta vede do strmého kopce a ulicemi Třešňová a Vlkovická se přiblížíme ke Kyjskému rybníku. Pokud naše cesta povede po pravém břehu, podejdeme železniční trať a cestou podél zahrádkářské kolonie se také dostaneme ke Kyjskému rybníku. Naše cesta zde křižuje naučnou stezku Prahy 14.
Údolí pod Průmyslovou ulicí
Pohled na Kyje a Kyjský rybník
Dále Rokytka obtéká vrch Čihadla a přibližujeme se k Hostavicím. Rozlehlá louka před Hostavicemi slouží v období záplav jako nádrž na vodu. Podél Rokytky v tomto úseku vede cesta. Ale dá se také využít značené cyklotrasy vedoucí po silnici, či cesty kolem lesa.
U Čihadel, Rokytka za sucha a při záplavách
V prodloužení ulice Vidlák je u Hostavic přes potok brod. Na jeho druhé straně se nachází přírodní rezervace V Pískovně. Dříve se v těchto místech těžil písek a po ukončení těžby vznikla vodní plocha, která navazuje na podmáčené louky v blízkosti Rokytky.
Brod u Pískovny a Pískovna
Dále nás Rokytka přivádí přes zámecký park až k Počernickému rybníku, k cíli naší cesty. Park z jedné strany obklopují budovy zámku, mlýna, pivovaru, zámecké oranžerie a kostela. Počernický rybník s přilehlými částmi zámeckého parku je přírodní památkou a významným hnízdištěm ptactva. Na jeho hrázi se nachází velmi stará alej lip. Počernický rybník je největší rybník v Praze. O historii a o významu Počernického rybníka v současnosti se můžeme dočíst na informačních tabulích rozmístěných na březích.
Oranžerie a pivovar s venkovní scénou v zámeckém parku v Dolních Počernicích
Počernický mlýn a rybník
Trasu hodnotím jako nenáročnou. Po celé délce vede podél Rokytky. V některých úsecích by člověk ani nečekal, že se vlastně nachází ve městě. Zurčení vody a kvákání žab u rybníků (hlavně v jarním období) tento pocit jen umocňuje. Výhodou je, že trasa je neustále v dosahu MHD, dá se v kterémkoliv místě přerušit. Pokud trasu absolvujete s dětmi, po cestě můžete využít k zastávkám dětská hřiště, v celé trase jich najdete několik.
Tento článek zaslala externí autorka Mirka Adámková.