O akvaristice je možno zakoupit mnoho literatury a některé knihy jsou zaměřené právě pro začátečníky. Neuškodí, když se alespoň jednou z nich vybavíte.
Umístění
V první řadě je třeba vybrat správné místo v bytě, aby akvárium nestálo u okna ani v temném koutě. O okna by se mohlo stát, že bude průvan zbytečně ochlazovat vodu, nebo by ji přímé slunce mohlo příliš ohřívat a navíc by se vinou přímého slunečního světla mohly příliš množit řasy. V temnu by zas rybičky a rostliny postrádaly světlo, pokud jim nechcete celý den svítit. Nebudete-li kupovat akvárium s podstavcem je třeba rozumně zvážit na co ho postavíte. Až bude plné, bude i značně těžké. Rozviklaný stoleček by proto nebyl tím nejvhodnějším podstavcem. Také je dobré mít v dosahu elektrickou zásuvku.
Objem a typ
Velikost akvária přizpůsobte jednak prostoru, který máte k dispozici a pak také velikosti ryb, které budete chovat. Nejjednodušší je zakoupit akvárium s krytem, ve kterém je již zabudované osvětlení. Můžete zakoupit i akvárium samostatné, k tomu si necháte ve sklenářství uříznout krycí sklo a samostatné světlo postavíte na něj. Akvárium bývá většinou obdélníkové, může ale být i čtvercové. Předem vzdejte akvárium ve tvaru koule. Tento tvar rybám vůbec neprospívá. Pro začátek bude nejlepší akvárium o objemu do 100 litrů. Pokud akvárium nemá vlastní podložku, podložte ho například filcem nebo polystyrenem. Akvárium vymyjte čistou houbou a teplou vodou. Nikdy nepoužívejte čistící prostředky, které běžně používáte v domácnosti.
Vnitřní uspořádání
Takže teď máte připravené akvárium a můžete začít s vnitřním uspořádáním. Na dno je nejvhodnější drobný štěrk. Ten zakoupíte v akvaristice. Nesnažte se ušetřit tím, že na ulici nasbíráte štěrk, kterým se v zimě posypávají chodníky. Nebývá zrovna čistý a ryby by se mohly nakazit a uhynout. Štěrk rozprostřete rovnoměrně na dno akvária, měl by se mírně svažovat od zadní stěny k přední, aby se nečistoty usazovaly u přední stěny a daly se tak jednoduše odstranit. Barva štěrku by měla být co nejtmavší. Do štěrku můžete zasadit živé nebo umělé rostliny, přidat nějaký kořen nebo rozmístit větší kameny tak, aby ryby měly možnost úkrytu. Rostliny i kořen zakoupíte v akvaristice a kameny můžete nasbírat v přírodě. Kořeny i kameny musíte pořádně vyčistit a kořeny navíc nechte nasáknou vodou, aby nestoupaly k hladině. Před zasazováním rostlin naplňte akvárium do poloviny ohřátou vodou a nechte jeden den odpočinout. Abyste neporušili uspořádání dna, lijte vodu do akvária přes dlaň, na kámen nebo do nějaké nádoby. Nepoužívejte k dekoraci předměty, které jste si přivezli z dovolené u moře. Ty do sladkovodního akvária nepatří. Na zadní stěnu akvária můžete umístit pozadí.
Filtrace
Dále je třeba vodu v akváriu filtrovat a provzdušňovat. Můžete zvolit několik způsobů filtrace. Nejlépe vypadá podštěrkový filtr, který se umisťuje na dno. Štěrk, který se nasype na filtrační rošt se u předního skla musí nanést minimálně v 5 centimetrové vrstvě a u zadního skla v dvojnásobné výšce. Z roštu vedou vzhůru trubice, do kterých se vloží vzduchovací kameny připojené na vzduchovací motorek. Vodu zároveň čistíte i provzdušňujete.
Dalším typem filtrace je filtr pěnový, který se přísavkou připevní na sklo.
Dále můžete mít vniřní filtr zapojený přímo do elektrické sítě.
A nakonec filtr vnější, kdy máte v akváriu pouze hadičky, které odvádějí vodu mimo akvárium do filtru a čistou přivádějí zpět. Tento způsob bych nedoporučovala začátečníkům.
Kromě podštěrkového filtru je nutné všechny typy filtrů pravidelně čistit. Podštěrkový pouze při kompletním čištění akvária.
Vzduchování
Pokud neprovzdušňujete vodu přímo filtrem, je nutno přidat navíc vzduchovací kámen. Ten zakoupíte v různých tvarech a barvách v akvaristice. Můžete ho umístit i s hadičkou pod štěrk, aby nebyl vidět. Kámen napojíte hadičkou na vzduchovací motorek. Doporučuji přidat na hadičku pojistný ventil, který zabrání odtoku vody z akvária, pokud by vypadla elektřina.
Topení
V akváriu je nutno udržovat stálou teplotu. K dostání je několik typů topných těles. Nejlepší je ponorné s termostatem, které připevníte přísavkou na stěnu akvária. Na topném tělese nastavíte teplotu a pak již jen kontrolujete, jestli funguje jak má. Přidejte proto i teploměr, abyste mohli kontrolovat teplotu. Nejlepší je vnitřní s přísavkou. Lepicí proužek není příliš spolehlivý. Pokud budete chovat agresivnější ryby, je potřeba na topení navléknout ochranný košík, aby nedošlo k jeho rozbití. Topení se rozlišuje podle výkonu. Na obalu je uvedeno pro jaký objem akvária je vhodné. Nekupujte příliš slabé ani zbytečně silné.
Úprava vody
Na úpravu vody lze zakoupit roztok na úpravu čerstvé vody. Například Akvaregulátor. Ten vodu upraví tak, aby byla vhodná pro rybky ï rostliny. Nicméně ryby v žádném případě nekupujte hned, ale několik dní vyčkejte až se akvárium zaběhne.
Doporučená literatura: