Jen od začátku letošního roku se hepatitidou typu A v České republice nakazilo dalších 17 lidí. Rostoucí výskyt závažné infekční choroby zdůrazňuje význam preventivního očkování.
Hygienici České republiky v loňském roce zaznamenali významný nárůst onemocnění hepatitidou typu A. Kvůli několika lokálním epidemiím na území ČR se roční výskyt této závažné infekční choroby vyšplhal na 322 případů. „V porovnání s průměry z předchozích let jde o více než pětinásobný nárůst. Z hlediska věku tvořily významnou skupinu nakažených děti do 14 let. Většina z nich se přitom nenakazila na exotických dovolených v zahraničí, ale na území České republiky,“ říká MUDr. Čestmír Beneš, vedoucí Národního referenčního centra pro analýzu epidemiologických dat. Jen od začátku letošního roku do 17. února přivedla žloutenka na infekční oddělení českých nemocnic dalších devět dětí do 14 let. Celkem je hlášeno již 17 případů.
Pediatři reagují na zvýšený výskyt hepatitidy typu A důraznějším doporučováním včasného preventivního očkování: „Na očkování proti hepatitidě A upozorňuji všechny rodiče v rámci preventivních prohlídek dítěte. Přikláním se k doporučení ACIP, Poradního sboru pro imunizační praxi při CDC*, a jako ideální čas k očkování vidím dobu před nástupem dítěte do základní školy. Včasným očkováním se dá předejít mnoha komplikacím. Neočkované dítě se v kolektivu hepatitidou typu A nakazí velmi snadno, o tom svědčí i několik případů nákaz na základních školách během minulého a zkraje letošního roku,“ říká MUDr. Iveta Zmeškalová, dětská lékařka z Prahy.
Očkování proti hepatitidě A patří mezi nadstandardní a rodiče ho dětem musí hradit sami. Kompletní očkovací schéma se skládá se dvou dávek, z nichž druhá se aplikuje 6-12 měsíců po první. Proto je ideální budoucí školáky naoočkovat s předstihem. Ochrana nastupuje 2-4 týdny po první dávce, a pokud se děti naočkují od března do konce května, budou chráněny už během letních prázdnin, které jsou pro nákazu rizikové. Impulzem k nákupu vakcíny může být pro některé rodiče slevová kampaň na podporu preventivní ochrany proti hepatitidě A, během které lze kompletní očkování od 1. března do 31. května 2006 pořídit dětem o 350 Kč levněji. Celkem pak vyjde na přibližně 1 395 Kč. „Navíc je očkování proti hepatitidě typu A ideálním doplněním očkování proti hepatitidě typu B, které hradí stát. Rodiče pak mohou mít jistotu, že je dítě kompletně chráněné proti dvěma závažným infekčním chorobám,“ doplňuje MUDr. Zmeškalová.
Hepatitidu typu A zná většina lidí jako žloutenku nebo nemoc špinavých rukou. Se zežloutnutím kůže ani špatnou hygienou však nemusí mít nic společného. Přesný zdroj nákazy zůstává převážně neznámý a nakazit se lze kdekoliv - ve škole, tramvaji, autobuse, metru, nákupním centru, samoobsluze, restauraci. Stačí se dotknout infikovaného madla, rohlíku či housky a posléze, třeba i nevědomky, úst a virus se dostane do těla.
Průběh onemocnění popisuje MUDr. Zmeškalová následně: „Během 2-6 týdnů od kontaktu s virem se u nemocného objeví příznaky podobné chřipce, jako jsou bolesti hlavy, nevolnosti a horečky. U dětí je hepatitida typu A zrádná i tím, že často probíhá bezpříznakově, bez viditelného zežloutnutí. Kvůli tomu může být diagnóza zpožděná, stejně jako karanténa a vhodná léčba. Ohroženo je tak nejen zdraví dítěte, ale i lidí v blízkém okolí, zejména rodičů, kteří se běžným denním kontaktem s dítětem mohou nakazit a infekci nevědomky šířit i dále.“
Závažnost průběhu onemocnění narůstá s věkem, rekonvalescence pak trvá déle a u starších nemocných může výjimečně skončit i úplným selháním funkce jater a smrtí.
*CDC = Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí Spojených států (Center for disease control and prevention).
Zdroj: Tisková zpráva SZÚ, Epidat
2. března 2006