Pokud zvážíme nejrozšířenější baterie typu AA (tužkové), pak jsou nejběžnější typy:
- "obyčejný" - orientační cena 5 Kč
- Alkalický s větší výdrží - orientační cena 15 Kč
- Dobíjecí typu NiMH - orientační cena 45 - 100 Kč dle kapacity
Porovnání cenové výhodnosti je dost problematické, protože klíčové je o jaký spotřebič se jedná. Dalším problémem je nemožnost přímého porovnání baterií, protože dobíjecí baterie má většinou výrazně větší kapacitu než nedobíjecí baterie. Následující porovnání tedy bude velmi orientační.
Zkusme porovnání na následujícím reálném příkladu:
4 kusy baterií Sanyo NiMH 1600mA byly zakoupeny v dubnu 2001 a používány v digitálním fotoaparátu. Většinou byly použity tak, že zhruba jednou týdně s nimi bylo foceno až do úplného vybití (přesněji řečeno do signalizace fotoaparátem, že baterie jsou vybité) a jednou týdně vybity jen částečně. Kolik by bylo nutné místo nich použít sad alkalických akumulátorů lze jen odhadnout, pro zjednodušení počítejme jednu sadu týdně. Ale předpokládám, že ve skutečnosti by bylo potřeba sad výrazně více. "Obyčejné" baterie by použít nešly - nemají dostatečnou kapacitu. Takto byly baterie používány do konce roku 2004. Tedy zhruba 3.5 roku tj. zhruba 180 týdnů. Pokud by byly používány nedobíjecí články stálo by to 10.800 Kč (4 baterie týdně x 15 Kč x 180 týdnů) Při použití dobíjecích baterií byla cena 180 Kč (4x45 Kč) Úspora tedy byla 10.620 Kč
Pro zjednodušení počítám současné ceny baterií. Vzhledem k tomu že baterie 1600mA se běžně neprodávají počítám s cenou baterie 1700mA. Nepočítám také s cenou elektrické energie spotřebované při dobíjení.
Na tuto sadu baterií je ještě dnes (duben 2006 - tedy po pěti letech) vyfotit zhruba 100 fotografií (bez použití blesku). Vzhledem k tomu, že tato sada baterií je stále používána v různých hračkách, je úspora ještě o mnoho vyšší než vypočtených 10620 Kč.
Musíme počítat i s nutností nákupu nabíječky. Vyhovující nabíječky stojí od 275 Kč.
A jaká by byla situace v případě zařízení méně používaného než zmiňovaný digitální fotoaparát? Pokud počítáme cenu alkalické baterie 15 Kč a cenu dobíjecí baterie 45 Kč, pak pokud má zařízení vyšší životnost než dobu po kterou bychom spotřebovali 3 alkalické články, pak by se již vyplatil nákup dobíjecích článků.
Pokud bychom používali "obyčejné" baterie s cenou 5 Kč. Pak by se nákup dobíjecích baterií vyplatil až v případě, že by zařízení mělo životnost vyšší než je spotřeba 9 "obyčejných" baterií.
Použití dobíjecích baterií tedy může ušetřit poměrně velké finanční prostředky.
Na co si dát pozor ?
NiMH dobíjecí baterie trpí "samovybíjením" - vybíjejí se i pokud nejsou používány. Nejsou tedy vhodné do zařízení která mají malý odběr elekřiny - jedná se například o hodiny, budíky.
Zjednodušeně řečeno o zařízení, v kterém nám klasická baterie vydrží rok a více. Ale v těchto zařízeních by se to nevyplatilo ani z ekonomických důvodů.
NiMH dobíjecí baterie mají napětí 1.2 V , nedobíjecí mají napětí 1.5 V. Ve většině zařízení by s tím ale neměl být problém.
Čím dobíjet ?
Na trhu je velké množství nabíječek. Ale v zásadě je možné je rozdělit na dva druhy - "obyčejné" a "inteligentní".
"Obyčejné" vycházejí z principu, že by se baterie měla nabíjet 1/10 kapacity baterie po dobu 14-16hodin. Tyto nabíječky bych nedoporučoval používat. V praxi dochází často k přebíjení nebo naopak k nedostatečnému nabíjení baterií.
"Inteligentní" nabíječky jsou schopny řídit nabíjení baterií a jsou schopny zjistit okamžik, kdy je baterie nabitá a ukončit nabíjení. Navíc tyto nabíječky jsou schopny nabíjet baterie vyšším proudem a doba dobíjení je tím výrazně kratší (nabíjí zhruba 2-3 hodiny). Je ale třeba takto nabíjet jen baterie u kterých je tento způsob rychlého nabíjení povolen. To je ale dnes naprostá většina baterií.
Cena "Inteligentních" nabíječek začíná zhruba na 275Kč. Za tuto cenu je možné sehnat typ, který umí dobíjet 2 nebo 4 články. Nabíjí vždy 2 baterie v sérii, což je nevýhoda zejména z hlediska monitorování okamžiku nabití. (Baterie popsané v příkladu byly nabíjeny právě na takové nabíječce a ještě po 5 letech jsou použitelné) Další nevýhodou může být nemožnost nabíjení lichého počtu baterií. Není také vhodné nabíjet baterie o různých kapacitách, popřípadě různého stáří.
"Inteligentní" nabíječky, které umí nabíjet jednotlivé baterie se prodávají v cenách zhruba od 1.000 Kč
Co když je v zařízení jiná velikost baterií ?
Pokud jsou tam baterie menší než typ AA (tužková baterie) pak nezbývá než se pokusit sehnat dobíjecí baterie patřičné velikosti.
Pokud jsou tam baterie větší než typ AA - malý monočlánek nebo velký monočlánek pak můžeme použít redukci která se prodává v ceně okolo 15Kč a do které vložíme dobíjecí článek velikosti AA (tužková baterie). Toto řešení je většinou výhodnější než kupování dobíjecích baterií jiných rozměrů než AA (tužková baterie).