Kdy začít.
S čištěním zoubků by se mělo začít hned, jak se objeví první exemplář. Většinou to bývá někdy mezi 6 – 12 měsíci. Zřídka začnou zoubky růst i dřív anebo naopak později.
Jak a čím.
Nemusíte na miminko vyrukovat hned s kartáčkem bohatě potřeným pastou. Ze začátku postačí, když zoubky po jídle nebo pití mléka otřete jemně stíravým pohybem třeba látkovou plínkou nebo čtverečkem buničiny. Velkým plusem je, když si děťátko zvykne na zubní hygienu již v ranném věku. Později lze použít kartáček, který se dá navléknout na prst. První opravdový zubní kartáček by měl být malý, měkký a hustý. Stačí, když ho začnete používat mezi prvním a druhým rokem s ohledem na počet zubů.
Navykněte dítě na čištění zoubků 2x denně. Ráno cca půl hodiny po jídle a večer před spaním. Dohlédněte na to, aby dítě po večerním čištění nepilo nic kromě čisté vody a aby neusínalo s lahví sladkého nápoje. Nezapomeňte, že i mléko obsahuje cukr a tak se může zasloužit o nějaký ten kazík. A to i mléko mateřské.
Ze začátku můžete čistit bez pasty. Později stačí pastou kartáček pouze lehce potřít a v předškolním věku dávejte množství pasty ve velikosti hrášku. Způsob čištění je jednoduchý. Horizontálním pohybem odpředu dozadu čistíme kousací plošky a boční stanu zubů čistíme stíravým pohybem od dásně směrem ke korunce.
Pasty vhodné pro daný věk najdete
zde.
Je důležité, aby dítě nezískalo k čištění odpor. Můžete mu dát kartáček do ruky, aby si zoubky samo „ošmrdlalo“ a pak mu je přečistit. Můžete si čistit zuby společně, s panenkou či medvídkem a zpestřit čištění básničkou nebo písničkou.
Je obvyklé, že dítě v tomto věku zubní pastu spolyká, vypláchnout pusu se naučí později. Pasta mu neublíží. Pokud dáváte přednost přírodní kosmetice, použijte například zubní gel od Weledy nebo homeopatickou pastu Homéodent 2.
Výměna kartáčku za nový by měla proběhnout nejpozději po třech měsících nehledě na jeho opotřebovanost.
Dohlížet na správné čištění byste měli asi tak do 6-8 let. Do té doby nemusí dítě zvládat čistění zubů dokonale. Zubní kartáček vybírejte nejen podle vzhledu, ale hlavně podle věku, pro který je určen. Na obalech bývá vyznačeno pro který věk se hodí.
První návštěva zubního lékaře.
Dnes se převážně doporučuje provést první preventivní kontrolu u zubního lékaře co nejdříve. Pokud možno již při prořezávání prvních zoubků, nejpozději však ve 2 letech. Jde o návštěvu spíše informativní. Zubní lékař poradí rodičům, jak správně o zoubky pečovat a jak často ho navštěvovat. Také je dobré, že si dítě zvykne na zubní prohlídky již v ranném věku. Návštěva zubního lékaře by stejně jako u dospělého měla proběhnout dvakrát ročně. Pokud je zubní kaz odhalen včas, lépe se předejde vytržení zubu a nepříjemné zkušenosti.
Nejlepší varianta by byla, kdyby mohla navštěvovat celá rodina jednoho zubního lékaře. Tím by se dítě nejlépe podpořilo. Bohužel ne všichni lékaři se specializují i na děti.
Zubní průkaz
Od letošního roku každé miminko spolu se zdravotním průkazem dostane i zubní průkaz. Ten slouží k tomu, aby jak rodiče, tak lékaři měli přehled o tom, zda je dítě v péči zubního lékaře, o všech jeho zákrocích a o užívání fluoridových přípravků.
Autor: Katka