V nedávné době pronikla na český trh novinka - jantarové korálky pro děti. Přestože v jiných zemích je používání těchto korálku tradiční záležitostí, u nás se jen těžko shánějí informace.
Jantar je vlastně polodrahokam rostlinného původu, jedná se o pryskyřici jehličnatých stromů, která v třetihorách stekla do bahna a bez přístupu vzduchu ztvrdla. Občas lze nalézt v jantaru zrníčka písku, části roslin nebo i zakonzervovaný hmyz. Je zajímavé, že se dodnes nepodařilo jantar vyrobit uměle, přestože jeho chemické složení i předpokládaný postup vzniku jsou poměrně dobře známé.
Odpradávna se zpracovává v ozdobné předměty a je o něm také známo, že má léčebné účinky. Už Plinius psal, že jantar se "užívá jako ochranný prostředek proti zánětu mandlí a při jiných infekčních onemocněních". Také Dioscorides (40 až 90 n. l.) ve svém díle Materia Medica doporučoval jantar užívat samostatně jako velmi účinný lék proti bolestem kloubů i jako přísadu do jiných léků. Jantarový prášek se používal také do různých krémů, balzámů, směsí a extraktů.
Panuje přesvědčení, že jantarové korálky kolem krku přináší úlevu od bolesti hlavy, zubů, šíje a krku, a že jantarový náramek pomáhá lidem, kteří trpí revmatismem. Jantar obsahuje aromatické látky, které se uvolňují teplem, doporučuje se tedy jeho nošení na holé kůži nebo vystavení korálků na sluníčko. Dodává pak organismu energii. Nošení jantarových korálků dětmi je v Evropě tradiční záležitostí, zvláště v období prořezávání zoubků.
Pokud chceme používat jantar pro děti, měli bychom věnovat pozornost několika věcem:
- aby korálky nebyly příliš dlouhé
- aby neobsahovaly alergizující látky (např. nikl v uzávěru)
- aby byl za každým kamínkem uzlík (pokud se přetrhnou, aby se neuvolnily všechny korálky ze šňůry)
Článek zaslala Kateřina Stanieková