V dobách nedávno minulých byly náušnice v Evropských zemích hlavně ozdobou žen a dívek. To dnes již není pravidlem. Náušnice či piercing zdobí nejen ženy, ale i muže mladšího i staršího věku. Náušnice, které dříve zdobily pouze ušní lalůčky, dnes můžeme vidět na obočí, v nose, jazyku, pupíku a dalších místech včetně přirození. Ještě nedávno se nad možnými riziky spojenými s píchnutím oušek mnoho rodičů nazamýšlelo. Dnes se rodiče více zajímají o informace a mnozí nechají propíchnutí oušek na rozhodnutí své dcery. Některé babičky toto rozhodnutí těžce nesou, ale nezbude jim než se s tím smířit. Ať se rozhodnete jak se rozhodnete, je to jen Vaše rozhodnutí a určitě se rozhodujete s tím, že děláte to nejlepší pro svoje dítě.
Nastíním Vám některá pro a proti, která Vám mohou pomoci při rozhodování.
V první řadě si řekněte, proč vlastně chcete nechat své holčičce ouška propíchnout. Je to proto, že na Vás tlačí okolí? Proto, že je to prostě tradice? Chcete, aby všichni na první pohled poznali, že máte holčičku? Bojíte se, že Vám jednou dcera vyčiní za to, že jste jí ouška nenechali propíchnout, když byla malá? Že teď už má strach? Nebo se Vám prostě miminko s náušničkami líbí a proto chcete, aby je mělo? No důvody mohou být různé, ale většinou je to představa načančané holčičky v růžových šatečkách a k těm nesmí náušnišky chybět. Ať je to jak je to, holčičkám náušničky sluší, ale i bez nich se dá žít.
Takže si řekneme jaké jsou klady a jaké zápory: Proti:
- Akupunkturní body - ušní boltec obsahuje mnoho akupunkturních bodů a jejich narušení může způsobit trvalé poškození nebo aktivaci příslušného bodu. To se může stát velmi dobře maskovaným zdrojem nenadálých potíží. Například časné krátkozrakosti.
- Ouško je moc malé - proto se akupunkturní body těžko hledají. Může se stát i to, že lékař netrefí správné místo, ouško vyroste a pak může být dírka jinde než by bylo žádoucí.
- Hnisání - po propíchnutí může ouško dlouho hnisat a bude ho nutno ošetřovat. Může to pak i hodně bolet.
- Tahání za ouška - pokud necháte ouška propíchnout po dovršení 6ti měsíců, může si pak miminko na ouška sahat a tahat si za ně. Navíc až začne lézt a zkoumat, mohlo by si tam zanést nějakou infekci.
- Riziko natržení ucha - v pozdějším věku se může stát, že si dítě při sportu nebo dovádění na hřišti ouško s náušnicí natrhne.
- Zbytečná bolest - to, že miminka necítí bolest není tak úplně pravda a vzhledem k tomu, že miminko v prvním roce života prodělá mnoho očkování, je píchání oušek další zbytečná bolest navíc.
- Matka v čekárně - v mnoha ordinacích vyprovodí maminku do čekárny a miminko je tak od matky odloučeno ve chvíli, kdy by potřebovalo utišit.
Všechny tyto příklady jsou jen informací o možných problémech. Samozřejmě ne každému miminku ouška hnisají, ne všem budou propíchnutím porušeny akupunkturní body, ne každému dírky odrostou do strany a minimum dětí si ouško natrhne, i když se to opravdu stává. A tak bych mohla pokračovat dál.
Abych Vás hned neodradila od kýžené ozdoby, napíšu Vám i o tom, jaké má propíchnutí oušek v ranném věku plusy.
Pro:
- Miminko na bolest rychle zapomene - to je výhoda miminčího věku. Miminka rychle zapomínají, i když na druhou stranu mnohé z nich pláčou už při příchodu do čekárny lékaře. Že by paměť nebyla až tak krátká.
- Krása - malá holčička v náušničkách je prostě k sežrání.
- Lepší rozeznání pohlaví - vyhnete se tomu, že se dámy v letech nad Vaší slečnou budou rozplývat se slovy: „To je ale klášnej chlapetěk.“
- Strach v pozdějším věku - když necháte píchnout ouška v ranném věku, vyhnete se tomu, že se malá slečna, toužící po okrase, bude bát píchání, bude ji to bolet a na tu bolest hned tak nezapomene. Nebo si ze strachu uši píchnout nenechá a pak bude litovat.
No tak vidíte, že i na píchnutí miminčích oušek se najde nějaký ten klad.
Nastřelení versus píchání jehlou
Nastřelení je mnohem šetrnější a rychlejší způsob aplikace náušniček. V dnešní době nastřelení provádějí i lékaři. Četla jsem již i o tom, že nastřelení není vhodná metoda použitelná pro miminko, ale to Vám jistě Váš pediatr vysvětlí. Hodně miminek již takto aplikované náušničky má. Během pár vteřin je po všem a s minimem bolesti.
Takže pokud jste se po všech kladech a záporech rozhodli pro:
- Máte-li strach z porušení akupunkturních bodů, vyhledejte specialistu, který se akupunkturou zabývá a poraďte se s ním.
- Nechte miminku píchnout ouška co nejdříve. V některých porodnicích je to možné ještě před propuštěním domů. I když to mi přijde opravdu moc brzy. Někteří lékaři doporučují propíchnutí po základním očkování ve 3 nebo 6 měsících. Pokud budete čekat příliš dlouho, můžete vystavit miminko zbytečným komplikacím. Například v době, kdy začnou růst zoubky, je píchání oušek jen další zbytečnou zátěží.
- Nezapomeňte se informovat o tom, jak a čím ošetřovat ouška, kdyby začala hnisat.
- Raději vynechte plavání, aby se do otevřené rány v bazénu něco nezaneslo.
Takže na závěr - ať už Vaše holčička náušničky mít bude nebo ne, určitě to bude ta nejkrásnější holčička na světě.
Autor: Katka