Pokud krmíte svoje miminko z lahvičky, je nutno dodržovat přísnou hygienu. Organizmus miminka není dostatečně odolný vůči bakteriím. Lahvičky, objímky i dudáčky musíte pečlivě vymýt a vysterilizovat. Na lahvičky použijte delší štětku a na dudlíky malou. Můžete použít malé množství vhodného saponátu a pak pořádně propláchnout horkou vodou.
Jaké jsou způsoby sterilizace?
Vyvařování
Vše vložíte do nádoby s vroucí vodou a necháte několik minut povařit. Je to levné, ale lahvičky se rychleji opotřebují.
Nebo můžete do vymytých lahviček nalít vroucí vodu a nechat několik minut odstát. To není ovšem 100% způsob, jak sterilizovat.
Parní sterilizátor do mikrovlnné trouby
Vložíte vše do přihrádek, nalijete vodu, uzavřete a vložíte do mikrovlnky. Nastavíte příslušnou dobu a výkon a máte hotovo. Je o dost levnější než elektrický a pokud máte mikrovlnku, tak se vyplatí. Ale měřte, aby se Vám tam vešel.
Elektrický parní sterilizátor
Funguje stejně jako sterilizátor do mikrovlnky, ale pracuje samostatně a za chvíli je hotovo.
Studená sterilizace
Do nádoby vložíte lahvičky s dudlíky, přidáte vodu a desinfekční tablety nebo roztok. Poměrně drahá metoda, protože musíte pokaždé použít novou tabletu nebo roztok. S tímto způsobem sterilizace jsem se u nás ještě nesetkala.
Suchým vzduchem
Metoda používaná pouze v nemocnicích. Velmi vysoká teplota v průběhu sterilizace zničí všechny živé organismy.
S sterilizováním se doporučuje přestat kolem konce 6. měsíce. Když začne miminko lézt a ochutnávat vše v dosahu, už těžko udržíte vše sterilní. Také je v té době již odolnější. Se sterilizací v tomto věku není třeba to přehánět, protože tím miminko příliš choulostiví a pak by si nevytvořilo pořádnou imunitu. Pochopitelně je třeba udržovat vše čisté, ale ne jako na operačním sále.