Datum: 15. 04. 2024     
   
*Klystýr versus Yal gel aneb vyprázdnění před porodem.


Vydáno dne 13. 09. 2005 (74266 přečtení)

Bojíte se klystýru nebo se nemůžete rozhodnout mezi ním a Yalem? Třeba Vám pomůže tento článek.V rámci přípravy těsně před porodem Vám sestřička nebo porodní asistentka nabídne možnost vyprázdnění. Buď Vám bude aplikovat klasický nálev – klystýr anebo můžete použít o něco příjemnější a šetrnější Yal, který se používá například před plánovanou operací. Ten většinou nebývá v porodnici běžně k dispozici, ale předepíše Vám ho gynekolog během těhotenských poraden. Samozřejmě můžete vyprázdnění odmítnout, ale je třeba zvážit, zda je tento zákrok opravdu tak strašně nepříjemný anebo jde jen o všeobecný děs způsobený posloucháním pověstí jak která rodička klystýr špatně snášela a jak při tom trpěla. Je to asi tak jako s pověstmi o porodech. Dočtete se jak který porod byl strašný a že dotyčná už nikdy rodit nebude, ale také se dočtete o tom jak pro jinou maminku byl porod tím nejkrásnějším a nejpohodovějším zážitkem v životě. Stejně jako při klystýru, záleží na konkrétním případu. Dopředu Vám nikdo neřekne, jestli Váš porod bude lepší nebo horší, o klystýru a jeho příjemnosti nemluvě. Jedna ho snese bez mrknutí oka a jiná bude trpět. Možná tím bude vinen právě ten efekt hrůzných příběhů.
Při předporodním vyprázdnění střevního obsahu nejde ani tak o to, aby se náhodou nestala při porodu trapná nehoda a rodička se musela červenat studem, věřte že v tuto chvíli Vám to bude opravdu jedno, ale hlavně o to, aby nebyl porodní sál zcela zbytečně kontaminován a také proto, aby bylo co nejvíce místa pro průchod miminka porodními cestami. Střevní obsah by mohl překážet.

Klystýr
jednoduchý a rychlý úkon. Provede ho sestřička nebo porodní asistentka. Do nádoby napustí teplou vodu s přísadou a tu potom hadičkou, kterou zasune do konečníku, napustí do střeva. Aplikace by neměla bolet, ale je jen trochu nepříjemná. Po vytažení hadičky je třeba v sobě tekutinu co nejdéle udržet, aby se vyprázdnila co největší část střeva. Prý ta teplá voda uvnitř prohřeje a může tím urychlit porod.

YAL
funguje na podobném principu. Můžete si ho ale aplikovat i sama doma než odjedete do porodnice anebo ho aplikuje personál v porodnici. Lahvička se protřepe, aby vznikla pěna, potom se aplikátor vloží do konečníku a jeho obsah se vytlačí do střeva. Opět je potřeba obsah chvíli podržet a pak se vyprázdníte.

Já sama jsem z klystýru strach neměla, ale i přes to jsem si nechala předepsat gel. Když jsem byla v předporodní místnosti, porodní asistentka mne nejprve oholila. Mimochodem trvalo to pár vteřin, nebolelo to a není třeba z holení mít nějaký strach. Naopak se lépe dodržuje hygiena pokud jste byla nastřižena. Můžete se oholit i samy doma. Pak jsem se položila na bok a PA mi aplikovala gel. Měla jsem už silné stahy a tak jsem vůbec nic necítila. Pak jsem chvíli chodila po místnosti nebo posedávala a asi po 20 nebo 30 minutách se vyprázdnila. Žádné křeče, žádný horor. Moc jsem nejedla a tak toho naštěstí nebylo zas tak moc. Byla jsem ráda, že jsem to podstoupila.

Jak jsem psala již na začátku, rozhodnutí je na Vás. Spousta žen rodila bez klystýru a zvládly to a další spousta žen rodila s klystýrem a zvládly to také. Takže to dobře zvažte předtím než se rozhodnete. Na závěr všem přeji pohodový průběh porodu a co nejméně trápení. Na konci Vás čeká to nejkrásnější na světě – Vaše miminko.

Autor:Katka
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář )


Katalog
náhodný výběr

Studio pro ženy
Stránky pro těhotné a maminky.Spolupráce
Zaujaly Vás naše stránky a rádi byste sami přispěli k jejich rozšíření nějakým článkem? Chybí zde vaše hřiště? Chcete přidat svůj vyzkoušený recept? Nebo máte tip na akci či výlet?
Klikněte zde

Anketa
Co říkáte na bankovní poplatky u vaší banky?

Jsou nepřiměřeně vysoké
2956 (2956 hl.)
Jsou přiměřené
2267 (2267 hl.)
Mám banku bez poplatků
2370 (2370 hl.)
Nemám účet v žádné bance
2256 (2256 hl.)

Celkem hlasovalo: 9849Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.
(c) 2004-2018 Kateřina Šauerová     ISSN 1801-6081
Vydavatel si vyhrazuje veškerá práva k obsahu těchto stránek.
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je, bez předchozího písemného souhlasu vydavatele, výslovně zakázáno.
Informace publikované na těchto stránkách jsou pouze informativního charakteru. Pokud máte jakékoli zdravotní komplikace, obraťte se na svého lékaře.
Kontaktovat nás můžete mailem na adrese mimino zavinac ds-soft.info nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.
RSS kanál.