Kdy se stává významným?
V okamžiku, kdy je matka Rh- a plod Rh+, mohou se při porodu krvinky dítěte dostat do krevního oběhu matky. Pokud k tomu dojde, matka si proti nim vytváří protilátky a stane se imunní vůči faktoru D. První těhotenství bývá bez komplikací, ale při každém dalším by mohly protilátky způsobit rozpad červených krvinek plodu a plod vážně poškodit nebo by mohl plod dokonce odumřít.
Ač to vypadá hrozivě, je pomoc snadná a v dnešní době mohou mít matky s Rh- více dětí bez komplikací.
Již na začátku těhotenství je matce odebrána krev a zjištěna krevní skupina včetně Rh faktoru. Pokud je negativní, je zjištěna i krevní skupina + faktor otce. Pokud je otec neznámý, je s matkou nakládáno tak, jako by byl otec pozitivní. V některých ordinacích takto nakládají s každou Rh negativní matkou, protože jak se říká:“ Otec je vždy nejistý.“ Matka je celé těhotenství sledována na tvorbu protilátek a po porodu, pokud je novorozenec Rh +, dostane do 72 hodin injekci s protilátkou anti-D. Ta zabrání tvorbě protilátek, které by při další graviditě mohly poškodit plod.
Pozor! Jako těhotenství je třeba počítat i prodělaný potrat. I po něm je nutno aplikovat injekci.
Pokud by během těhotenství množství protilátek výzmnamně vzrostlo, bylo by nutné přikročit k vyvolání porodu a novorozenci by byla provedena transfůze krve. Nebo je možno provést transfůzi krve plodu ještě v děloze a to přes pupečník.
Neshoda Rh faktoru je také rizikovým faktorem pro vznik novorozenecké žloutenky. Ale o té napíšu někdy příště.
Autor: Katka